گروه آموزشی رشد فردی

افزایش عزت نفس با این ۱۰ نکته

چگونه می توان عزت نفس را افزایش داد؟

466

با رعایت این ۱۰ نکته کوتاه می توانید سریع شاهد افزایش عزت نفس خود باشید:

 

۱-کاری را انجام دهید که دوست دارید

هر کس دوست دارد کار خاصی را انجام دهد، زمانی که خود را در کاری که دوست دارید، غرق می کنید، احساس خود را نسبت به خودتان بهبود می بخشید و در نتیجه خودباوری خود را افزایش می دهید.

 

۲-به دیگران کمک کنید

هیچ چیز مثل کمک بدون خود خواهی به دیگران، بهتان احساس گرمی نمی دهد. البته می توان گفت که این خود، خودخواهی به حساب می آید، اما اگر آن گونه فکر کنید، یعنی حتی وجود داشتن هم خودخواهیست! بنابراین این نوع طرز فکر را کنار بگذارید. یک کار خوب انجام دهید، به یک نفر کمک کنید. نیازی نیست کمک بزرگی باشد و حتی لازم نیست پول خرج کنید.

 

۳-قدرت های خود را بشناسید

هیچ کس نیست که هیچ قدرتی نداشته باشد. هر کسی در یک کاری خوب عمل می کند. فکر کنید که چه کاری را خوب انجام می دهید و به خاطر آن به خود افتخار کنید. کارهایی را انجام دهید که این قدرتتان را نشان می دهد. روی آن کار کنید و قوی ترش کنید.

 

۴-بدی را تحمل نکنید

هیچ دلیلی وجود ندارد که بد بودن مردم نسبت به خودتان را تحمل کنید. حتی اگر بگویند که این کار را از روی علاقه انجام می دهند. مطمئن شوید که مردم بهتان احترام بگذارند و اگر این کار را نمی کنند، از آن ها دوری کنید.

 

۵-دوستان منفی تان را رها کنید

نوشته های مرتبط

با افرادی باشید که مثبت فکر می کنند و حمایتتان می کنند. ممکن است چرخیدن با افرادی که به جای فعالیت دائم در حال شکایت هستند آسان تر باشد، اما بدانید که با ادامه این کار، یکی از آن ها می شوید. حتما تا به حال دقت کرده اید که افرادی که دائما در حال شکایتند، هیچ گاه شاد نیستند.

 

۶-تحقیق کنید

خواندن کتاب های رشد شخصی به تنهایی کمکی بهتان نمی کند. باید به آن ها عمل کنید و بدانید که تنها شخصی که می تواند تغییرتان دهد، خودتان هستید. حتی خواندن این مطلب هم بدون عمل نتیجه ای نخواهد داشت مگر این که درگیر آن شوید، با آن ارتباط برقرار کنید و به آن عمل کنید. مسلما تغییر سخت است و کار خوشایندی نیست. زندگی نامه افرادی که بهشان احترام می گذارید و از نظرتان طرز فکر مثبتی دارند را بخوانید. از استادی بیاموزید که خود توانسته به حرف هایش عمل کند.

 

۷-یاد بگیرید که انتقاد بپذیرید

پذیرفتن انتقاد سخت است. هر کس نظری دارد و برای خودش محترم است. حتی اگر با او موافق هم نیستید، به نظرش احترام بگذارید.

 

۸-مثبت اندیشی را سرلوحه زندگی تان قرار دهید

در هر اتفاقی که برایتان می افتد، نکات مثبت را ببینید. اگر در جایی معطل شدید و چاره ای جز صبر ندارید، به جایی لعنت فرستادن به عامل آن، به کتاب صوتی گوش دهید. این گونه به جای خرد کردن اعصابتان، فایده بیشتری نصیبتان می شود.

 

۹-خودتان را با خودتان مقایسه کنید

اگر دیروز خودتان را با امروزتان مقایسه کنید و متوجه شوید که بهتر شده اید، عالیست. اگر هیچ بهبودی حاصل نشده باشد، بدانید که باید بیشتر تلاش کنید. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. مثلا نسبت به فلان شخص، کمتر پول دارید. این طرز فکر، اگر صرفا مقایسه باشد، باعث می شود که احساس بدی پیدا کنید.

 

۱۰-خودتان را نا امید نکنید

اگر خودتان را در هاله ای منفی ببینید، خودباوری تان کمتر می شود. اگر می خواهید همیشه خودباوری تان را حفظ کنید، یک نکته مثبت درباره خودتان را همیشه به خاطر داشته باشید.

از طريق علی اکبر مجیدی
ممکن است به این نوشته ها نیز علاقه داشته باشید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.