گروه آموزشی رشد فردی

اولویت بندی کارها با روش ABC برایان تریسی

اولویت بندی کارها یکی از اصول موفقیت است.

688

«اولین قانون موفقیت تمرکز است – باید همه انرژی را در نقطه ای جمع نماییم و به چپ و راست نگاه نکنیم.» – ویلیام متیوز

هر قدر قبل از شروع برای تعیین اولویت ها فکر و انرژی بگذارید، کارهای مهم تری را انجام خواهید داد و زمانی که شروع کنید آن ها را سریع تر به انجام می رسانید.

هر قدر کاری برای شما مهم تر باشد، انگیزه بیشتری برای تعلل نکردن و وادار کردن خودتان به انجام آن کار دارید.

تکنیکی ساده و قدرتمند

روش ABC تکنیکی قدرتمند برای اولویت بندی است که می تواند هر روز مورد استفاده قرار گیرد. این تکنیک آنقدر ساده و موثر است که خود به تنهایی می تواند شما را تبدیل به یکی از کارآمدترین و موثر ترین افراد زمینه کاری خودتان کند.

قدرت این روش در سادگی آن است. روش ABC به این صورت است: فهرستی از همه کارهایی که باید در روز آینده انجام دهید می نویسید. آن ها را حتما روی کاغذ بیاورید. سپس در کنار هر مورد در فهرستتان یکی از حروف A یا B یا C بگذارید.

۱) اولویت های اصلی تان را مشخص کنید

حرف A به معنی کاری است که اهمیت زیادی دارد. یعنی کاری که باید انجام دهید. کاری که اگر انجام دهید نتیجه جدی و اگر انجام ندهید عواقب جدی خواهد داشت، مثل ملاقات با یکی از مشتریان عمده یا نوشتن گزارش برای رئیستان که برای جلسه هیئت مدیره به آن نیاز دارد. این ها همان قورباغه های زندگی تان هستند. داستان قورباغه ها را از اینجا بخوانید.

اگر بیشتر از یک کار A دارید، می توانید آن ها را با شماره گذاری مرتب کنید مثلا A-1 و A-2 و A-3. کار A-1 بزرگترین کار و زشت ترین قورباغه است.

۲) اولویت های فرعی تان را مشخص کنید

نوشته های مرتبط

کارهای B کارهایی هستند که بهتر است انجام دهید. اما نتایج مثبت و منفی آن ها خیلی چشمگیر نیست. این ها بچه قورباغه های زندگی کاریتان هستند. یعنی اگر آن ها را انجام ندهید ممکن است شخصی ناراحت شود یا کاری درست انجام نشود اما اهمیت آن به اندازه کارهای گروه A نیست. پاسخ به یک پیام تلفنی بدون اهمیت یا مرور ایمیل هایتان می تواند جزو گروه B باشد. قانون این است که اگر هنوز کاری از گروه A باقی مانده، نباید به سراغ کارهای گروه B بروید. وقتی که قورباغه ای بزرگ جلویتان نشسته و منتظر خورده شدن است، به سراغ بچه قورباغه کنارش نمی روید!

۳) قبل از انجام کار نتایج آن را بسنجید

کارهای گروه C اگر انجام شوند خوب خواهد بود، اما انجام شدن یا نشدنشان هیچ نتیجه ای در بر ندارد. کارهای C شامل زنگ زدن به دوستتان، خوردن قهوه یا ناهار با همکارتان یا انجام دادن کاری شخصی در زمان ساعات کاری تان هستند. این نوع فعالیت ها هیچ گونه تاثیری بر زندگی کاری تان ندارند.

بعد از این که روش ABC را برای فهرست کارهایتان اجرا کردید، فکرتان کاملا مرتب شده است تا کارهای مهم را سریع تر انجام دهد.

۴) با کارهای A-1 شروع کنید

کلید روش ABC این است که بتوانید خودتان را مجاب کنید که سریعا از کار A-1 شروع کرده و تا اتمام آن دست از کار نکشید. برای شروع از قدرت اراده تان استفاده کنید و کار را تا اتمام ادامه دهید، این کار مهم ترین کاری است که می توانید در آن روز انجام دهید. کل قورباغه را بخورید و تا زمانی که آن را کامل قورت نداده اید دست نکشید.

توانایی شما برای فکر و تحلیل فهرست کاری و تعیین کار A-1 تان، تخته پرتاب شما به سطح های بالاتر موفقیت، عزت نفس، احترام به خود و افتخار به خود است.

زمانی که شما عادت تمرکز بر کار A-1، یعنی مهم ترین کارتان را در خود ایجاد می کنید از چند نفری که اطرافتان به کار مشغولند کارهای بیشتری به انجام خواهید رسانید.

اقدام هایی که می توانید انجام دهید

همین الان فهرست کارهای خود را مرور کنید و کنار هر کار یکی از حروف A یا B یا C را بگذارید. کار A-1 خود را انتخاب کنید و سریعا شروع به انجام آن نمایید. خودتان را مقید کنید که تا این کار انجام نشده به سراغ کار دیگری نروید.

این روش ABC را هر روز برای هر فهرست کاری یا پروژه هایتان در ماه آینده استفاده کنید. آن زمانی خواهد بود که عادت تعیین و کار روی مهم ترین و اولویت دارترین کارهایتان را در خود ایجاد می کنید و با این کار آینده تان تضمین می شود.

منبع برایان تریسی
از طريق علی اکبر مجیدی
ممکن است به این نوشته ها نیز علاقه داشته باشید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.