گروه آموزشی رشد فردی

سه شکل مختلف واکنش به تغییر

شما کدام واکنش به تغییر را انتخاب می کنید؟

401

شما جزو کدام دسته هستید؟ خنثی ، عجول یا مسئولیت پذیر؟ می دانید چگونه باید با تغییر رو به رو شوید؟
هنوز به یاد دارم وقتی ۱۵ سال داشتم سر میز شام نشسته بودم که مادرم گفت:” نظرت درباره جابجایی خانه چیست؟” و آهسته سیب زمینی خرد شده را به سمت من تعارف کرد. من چی فکر می کردم؟ فکر میکردم ایده ترسناک، وحشتناک و غیر قابل تحملی خواهد بود. من عاشق این خونه، دوستان و مدرسه بودم و فکر جابجایی بعد از تنها ۳ سال که به اینجا آمده بودیم من را به گریه انداخت.” ما به تازگی خانه خریدیم و چند هفته دیگه قرار است جابجا شویم” مادر در حال خوردن ادامه داد.
حتی ما به عنوان افراد بالغ به دنبال تغییر نیستیم. ما به انجام کارهای روزمره, عادت ها، دوستان، انتخاب ها و حتی مسیر کار عادت کرده ایم و هر گونه میان بر و تغییر مسیر میتواند منبع استرس، ترس و آشفتگی برای ما باشد- ما ترجیح میدهیم امنیت زندگی که با آن خو گرفتیم را با هیچ چیز عوض نکنیم اما تغییر پدیده ای غیر قابل انکار است و شیوه برخورد با آن، خوب یا بد بودن نتیجه را به دنبال دارد.
برای مثال در نظر بگیرید به شما گفته اند که عمر سقف خانه تان ۳۰ سال است و قادر نیست در باران این زمستان دوام داشته باشد.( حالا چرا این مثال رو زدم؟ چون اخیرا یک فقره چک با مبلغ بالا به یک شرکت تعمیر بام پرداخت کردم) خب شما در این شرایط چکار میکنید؟

معمولا افراد به ۳ شکل به تغییر واکنش نشان میدهند:

۱- خنثی هستند
این ها افرادی هستند که متوجه شده اند سقف خانه شان چکه میکند اما راحت عقب می نشینند و این آواز را میخوانند که :” هرگز در جنوب کالیفرنیا باران نمی بارد” و امیدوارند این گونه شود. در اصل این افراد در برابر تغییر مقاومت میکنند و سعی در انکار آن دارند و میگویند اگر به این مورد فکر نکنم واقعا چنین مشکلی وجود ندارد. برای من اتفاق نمی افتد و میخواهم به کار خودم ادامه بدهم. یا میگویند: این کار عادلانه نیست، چرا من؟ در هر ۲ صورت کاری درباره حل مشکل انجام نمیدهند و سر جای خود می مانند. آنها از روش پرداخت در آینده به جای حال استفاده میکنند و قطعا در آینده بهای بیشتری میپردازند.

۲- عجول هستند
فرد صاحب ملک با شدت خشم با تعمیرکار سقف تماس میگیرد و احساس میکند باید به سرعت تصمیم فوری گرفته شود. آنها تمام واقعیت ها را در اختیار ندارند اما در هر شرایطی تصمیم میگیرند تا استرس و نگرانی را از خود دور کنند. این واکنشی تند است. این همان واکنشی است که در شرایطی که فرد نگران از دست دادن شغل خود است، آشفته میشود و با مشورت با فرد یا شرکتی سریعا شغل خود را عوض میکند بدون اینکه به استعداد و مهارت خود آگاهی داشته باشد.

۳- مسئولیت پذیر هستند
فرد صاحب خانه می پذیرد که سقف بسیار قدیمی شده و دست به کار میشود. آنها از تمام دوستان و همسایه ها نظرشان را میپرسند، در اینترنت جستجویی درباره انواع مواد سقف انجام میدهند و با تعمیرکاران جهت راهنمایی صحبت میکنند. آنها بودجه لازم برای تعمیر سقف قبل از شروع زمستان را کنار گذاشته اند و تمرکز خود را بر روی کاری که میتوانند انجام دهند میگذارند و به نتایج مثبت انجام کار فکر میکنند.
یقینا بهترین راه پرداختن به تغییر نوع سوم یعنی مثبت بودن آن است چراکه کنترل بیشتری در فرد بر روی حل مشکل ایجاد میشود. هرچه بیشتر احساس کنترل شرایط در فرد ایجاد شود او بهتر میتواند با استرس و آشفتگی مسیر کنار بیاید. فرقی نمیکند موضوع سقف، طلاق، تغییر شغل و یا تغییر رژیم غذایی باشد. وقتی پدیده تغییر را بشناسیم سفر ما در جهت رو به رو شدن با آن راحت تر است و نتایج بهتری خواهد داشت.

نوشته های مرتبط

گفتن این کار ساده است اما چگونه در برابر تغییر مثبت باشیم وقتی که احتمال عکس العمل همراه با خشم و یا خنثی بودن در کمین ما است؟

• بپذیرید که تغییر بخشی از زندگی است.
هیچ چیز بدون تغییر وجود ندارد. تغییر غیر قابل انکار است. حتی ما پا به این دنیا نمیگذاشتیم اگر والدین ما تغییر نمیکردند و بزرگ نمیشدند.

• احساسات خودتان را بپذیرید.
با خود صادق باشید و احساسات خود را بشناسید. وقتی فکر میکنید نزدیک است به گریه بیافتید بگذارید این کار انجام شود. صبور باشید چراکه همسو شدن با احساسات و سازگاری با تغییر کمی زمان میبرد. اغلب اوقات ما گذشتن از این مرحله را نادیده میگیریم، احساسات خود را نادیده میگیریم و این کار حرکت ما را کند میکند.

• شرایط را بازبینی کنید تا جنبه مثبت آن را ببینید.
پس از اینکه ناراحتی ام را درباره جابجایی منزل بازبینی کردم شروع کردم به فکر کردن درباره اینکه چه فرصت های جدیدی قرار است در آینده برای من پیش بیآید. شاید با افراد جالب و جدیدی رو به رو شوم، دکور بهتر و به روزتری برای اتاق خوابم انتخاب کنم و شاید هیچ فردی درباره کارهای احمقانه ای که در کودکی انجام میدادم دیگر چیزی نداند!

• اقدام کردن لازم است.
چراکه تصمیم ها در زندگی مهم هستند و نه شرایط. با تصمیم به حرکت به جلو و اعتماد کردن به فرایند تغییر ما تمرکز خود را بر پدیده ی کنونی میگذاریم. شروع کردم به شناختن همسایه ها، فعالیت ها و مدرسه ای که قرار است بروم. با انجام اقدام مثبت توانستم ترسم را از خود دور کنم و به جلو حرکت کنم و منتظر بهترین ها برای خود باشم.
چون تغییر مداوم است اخیرا فرصت کردم وقایع را یک بار دیگر مرور کنم وقتی که من و همسرم تصمیم به طلاق گرفته بودیم. تصمیم گرفتم مثبت باشم، اشک ریختم، روی مزیت های مثبت روراست بودن با شرایط تمرکز کردم و به جلو گام برداشتم به این امید که زندگی برای همه بهتر خواهد شد که همینطور هم هست. نیاز داشت یک بار دیگر حرکت کنم اما امروز دنیای من با فرصت های فوق العاده ای رو به روست.

به یاد داشته باشید هر گلدان برای اینکه بهتر رشد کند باید مرتبا در آن رشد و تغییر باشد. تغییر را درآغوش بگیرید و در راه تبدیل شدن به فردی که همیشه به دنبال آن بودید قدم بگذارید!

ممکن است به این نوشته ها نیز علاقه داشته باشید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.