گروه آموزشی رشد فردی

در لحظه زندگی کنید

در لحظه زندگی کردن یعنی با همه حس هایتان از لحظه حال آگاه و هوشیار باشید

429

در لحظه زندگی کردن یعنی با همه حس هایتان از لحظه حال آگاه و هوشیار باشید. یعنی در گذشته نمانید و نگران آینده نباشید و غصه آن را نخورید.

زمانی که توجه مان به لحظه حال است، روی کاری که هم اکنون در دست داریم تمرکز می کنیم. همه حواس و توجه مان را به کاری که انجام می دهیم معطوف می کنیم و فکر نتیجه را از سرمان بیرون می نماییم.

حس کردن هر لحظه در زندگی به ما اجازه می دهد که ارزش آن را افزایش دهیم و آن را معنی دار تر کنیم. به جای این که دنبال زمان زیاد بگردیم، زمانی که در لحظه زندگی کنیم، از هر دقیقه لذت می بریم و آن را حس می کنیم. نباید کیفیت را فدای کمیت کنیم.

البته این بدین معنی نیست که نیاز نداریم برنامه ریزی کنیم، هدف بگذاریم یا برای آینده آماده شویم. می توانیم همه این کارها را انجام دهیم و باز هم از هر لحظه لذت ببریم.

برای مثال، اگر هدفی بگذاریم که هر روز ورزش کنیم، این کار را هر روز انجام می دهیم و از هر لحظه انجام آن در هر روز لذت می بریم.

زمانی که خودمان را آموزش دهیم هر لحظه در همان لحظه زندگی کنیم، خودمان را در آن غرق خواهیم کرد و شروع به کشف زیبایی و شگفتی آن می کنیم. تمرکز را خواهیم آموخت و متوجه می شویم چگونه انرژی خود را مدیریت کنیم. ورزشکاران حرفه ای این نوع تمرکز را خوب می شناسند و از آن بسیار عالی استفاده می کنند. آن ها می دانند که موفقیت نتیجه مدیریت حرفه ای و متعادل انرژی است.

برای این که از هر لحظه استفاده کنیم باید آن را در آغوش بگیریم. هر کاری که انجام می دهیم و هر شخصی که با او ارتباط داریم، لیاقت کل توجه ما را دارد. حتی زمانی که داریم استراحت می کنیم، باید هر لحظه را حس کنیم. این کار به ما فرصت بازیابی انرژی و شادابی و وضوح ذهن می دهد.

اغلب اوقات ما از خودمان و زندگی مان انتظارات بزرگی داریم. عجله می کنیم که این کار را انجام دهیم، آن کار را انجام دهیم و حتی از انجام آن ها لذت هم نمی بریم. این همه عجله برای چیست؟ فکر می کنید به کجا می رویم؟

نوشته های مرتبط

اگر توقف نکنیم و به جایی که می رویم تفکر ننماییم، احتمالا نکته اصلی را از دست خواهیم داد. در عوض، زمانی که از هر لحظه لذت می بریم و به درس هایی که از آن می گیریم دست می یابیم، در واقع داریم آگاهانه و با مسئولیت پذیری زندگی می کنیم.

به همین صورت، زمانی که در گذشته زندگی می کنیم و حاضر نیستیم تجربه های دردناک، برداشت های اشتباه، یا زمان های سخت و دشوار را رها کنیم، خودمان را محکوم به حال و آینده ای مشابه می کنیم. باید قبول کنیم که نمی توانیم گذشته را تغییر دهیم. اما می توانیم قبول کنیم که گذشته ها گذشته و به زندگی مان ادامه دهیم.

زندگی در لحظه یعنی رها کردن گذشته و اعتماد به آینده. زمانی که در زمان حال خوشبین باشیم و مثبت فکر کنیم، پتانسیل آینده ای مثبت و امیدوارکننده را می گشاییم. استفاده از هر لحظه کاری است که ما همیشه به خودمان بدهکاریم.

 

نکاتی برای زندگی در لحظه

 • ذهنتان را تربیت کنید که روی موضوعی که در حال کار روی آن هستید تمرکز کند.
 • درگیر کاری شوید که در حال انجام آن هستید. از فرایند آن لذت ببرید.
 • تکنیک های آرام سازی (ریلکسیشن) را بیاموزید تا در هر لحظه حاضر باشید.
 • به اطرافتان دقت کنید – منظره ها، بوها، محیط.
 • با دقت به مکامله دیگران، موسیقی ها و حتی سکوت گوش دهید.
 • از غذا و نوشیدنی تان لذت ببرید. لقمه های غذایتان را مزه کنید.

 

فواید زندگی در لحظه

 • ارتباطتان با افکار و احساساتتان بیشتر می شود
 • ارتباطتان با دیگران بهتر می گردد
 • قدردانی و لذت بیشتری از زندگی دارید
 • اگر در لحظه زندگی کنید، دقیقه ها به سادگی نمی گذرند
 • احساس تمرکر، آرامش و سرزندگی بیشتری می کنید
 • کمتر دچار استرس و ترس می شوید

 

همانند همه مهارت ها، برای این که به خودتان آموزش دهید که در لحظه زندگی کنید و از آن لذت ببرید، باید زمان بگذارید و تمرین کنید. هم اکنون شروع کنید و زندگی را از زاویه دید جدیدی ببینید. گذشته را فراموش کنید، در حال زندگی کنید و نگران آینده نباشید!

منبع زورکا هرفورد
از طريق علی اکبر مجیدی
ممکن است به این نوشته ها نیز علاقه داشته باشید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.