گروه آموزشی رشد فردی

جیم ران: سه بعد رشد فردی

زندگی یعنی مهارت های لازم را کسب کنیم و آن ها را به بازار کار ارائه کنیم تا ببینیم در عوض چه چیزی دریافت می کنیم.

399

یک روز مربی من آقای شوف از به من گفت: جیم، اگر می خواهی ثروتمند و خوشحال باشی، این درس را خوب یاد بگیر: یاد بگیر که روی خودت بیشتر کار کنی تا روی شغلت. باید قبول کنم که این یکی از سخت ترین چالش هایم بود. رشد فردی فرایندی است که تمام طول عمر باید انجام شود.

آنچه که می شوید بسیار مهم تر از آنچه است که به دست می آورید. سوال مهم در شغلتان این نیست که بپرسید چه چیزی گیرم می آید؟ بلکه باید بپرسید: من دارم به چه تبدیل می شوم؟ آنچه که بدان تبدیل می شوید مستقیما بر آنچه به دست می آورید تاثیر می گذارد. این گونه به این موضوع فکر کنید: بیشتر آنچه که امروزه دارید، با تبدیل شدن به شخصی که امروزه هستید جذب کرده اید.

همچنین من متوجه شده ام که درآمد به ندرت از رشد فردی تان فراتر می رود. گاهی اوقات شانس باعث می شود درآمد به سرعت افزایش یابد، اما اگر یاد نگیرید که مسئولیت های به وجود آمده را بپذیرید، معمولا دوباره به حد قبل خود باز می گردد.

برای نگه داشتن آن چه به دست آورده اید، باید خودتان را رشد دهید. اصل بدیهی و مهم زندگی این است:

برای آنچه بیشتر از آنچه دارید داشته باشید، باید بیشتر از آنچه هستید بشوید.

بازار کار و زندگی توقعات زیادی از ما دارند. موقعیت بسیار است، اما باید برای آن ها آماده شوید. باید بخشی از امسال را زمان بگذاریم تا برای سال بعد آماده شویم، باید بخشی از این دهه را صرف کنیم تا برای دهه بعدی آماده گردیم. خوشبختانه، دلیلی که اینجا هستیم، وضعمان خوب است و خوب پیش می رویم به این دلیل است که بخشی از دهه قبلی را برای آماده شدن برای این دهه گذاشته ایم.

بنابراین باید بخش مهمی از زندگی برای آماده شدن و بخشی برای توسعه مهارت هایمان صرف شود. صحبتی کلیدی و مهم برای شما دارم که می توانید با شروع به توسعه مهارت هایی کنید که هم برای زندگی و هم بازار کار مفید واقع شوند. این فرایند ابتدا با رشد فردی و پیشرفت قابل اندازه گیری شروع می شود.

رشد فردی به تلاش نیاز دارد. کار ساده ای نیست. رشد فردی یک چالش است. بدون چالش کسی برنده نخواهد شد. همه زندگی چالش است. رشد فردی تلاش و چالش برای رشد خودمان و مهارت هایمان است تا ببینیم که چه ارزشی به عنوان یک انسان و شخصی که کاری انجام می دهد می توانیم ایجاد کنیم.

زندگی یعنی مهارت های لازم را کسب کنید و آن ها را به بازار کار ارائه کنیم تا ببینیم در عوض چه چیزی دریافت می کنیم. رشد فردی شامل سه بخش اجتماعی، روحی و فیزیکی نیز هست و در اینجا به بررسی این موارد می پردازیم.

عادت ها آسان به دست نمی آیند اما می توان آن ها را ایجاد کرد و توسعه داد. گاهی زمانی که با شتاب زیاد به سمتی حرکت می کنید، تغییر خیلی آسان نیست اما به هر صورت ممکن است. آسان نیست، اما ممکن است. گفته اند که موفقیت ۱۰ درصد انگیزه و ۹۰ درصد عرق ریختن است. باید کتاب های لازم را بخوانید، مهارت های لازم را یاد بگیرید، خودتان را در معرض پیشرفت قرار دهید، فعالیت های ذهنی انجام دهید و خودتان را آماده کنید.

انگیزه خیلی خوب است، اما باید به نظم و انظباط و تعهد منجر شود. انگیزه گرفتن یک چیز است و انگیزه داشتن برای به کلاس رفتن، مطالعه کردن، تکرار و یادگیری تا بخشی از وجودتان شود چیز دیگری است. همه این موارد چالش برانگیزند. این چالش ها آسان نیستند اما اگر برنده شوید و توسعه یابید و رشد کنید، موقعیت شما، بازگشت تلاش هایتان و درآمدتان را تعیین می کنند.

نوشته های مرتبط

من رشد فردی را به سه بعد تقسیم کرده ام:

۱– بعد روحی

می دانم زمانی موضوع بعد روحی انسان بحث برانگیز است اما اعتقاد من نسبت به این موضوع این است که انسان ها مانند حیوانات نیستند. برخی انسان ها معتقدند که انسان ها تنها نوعی پیشرفته و گسترش یافته از حیوانات هستند، اما من معتقدم که انسان ها منحصر به فردند. خصوصیات روحی ما را از دیگر انواع مخلوقات جدا می کند. البته من در این زمینه تنها در ابتدای کار هستم، پس نمی توانم نصیحتتان کنم، اما پیشنهاد می کنم در زمینه بعد روحانی وجودتان به مطالعه بپردازید. و هرچه لازم است بخوانید و ذهنتان را در این زمینه توسعه دهید، پیشنهاد می کنم این کار را انجام دهید.

۲– بعد جسمانی

ذهن و جسم با هم کار می کنند، پس باید به هر دو آن ها توجه کنیم: توسعه ذهن و جسم. در بعد فیزیکی، شنیده اید که می گویند با بدنتان مثل یک معبد رفتار کنید. معبد. کلمه بدی نیست. یعنی چیزی که بسیار تا بسیار مواظب آن هستید و از آن مراقبت می کنید. با بدنتان مثل یک معبد رفتار کنید، نه یک کلبه چوبی در جایی دورافتاده. یک معبد. از بدنتان به شدت مراقبت نمایید.

تنها خانه ای که در این دنیا داریم و باید در آن زندگی کنیم بدنمان است که بخش مهمی از موفقیت ما را نیز تشکیل می دهد. یعنی باید سلامت جسمانی داشته باشیم. یعنی درباره خودمان و جسممان احساس خوبی پیدا کنیم، تا حس ارزشمندی خود و اعتماد به نفس در ما تقویت شود. این بعد شامل چند بخش است که تغذیه نیز جزو آن هاست. اگر کمی به بعد جسمانی تان توجه کنید می توانید عملکرد خود را شدیدا بالا ببرید. هر چه کتاب که می توانید درباره تغذیه سالم بخوانید تا ذهنتان آگاه شود. در مورد تغذیه اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد اما باید آن ها را بخوانید و تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما بهتر جواب می دهد.

بخش بعدی ظاهر شماست. باید آنقدر مهارت داشته باشید که ظاهرتان در زندگی خوب باشد. و بخش مهمی از جنبه ظاهر این است که قبول کنید مردم از ظاهرتان شما را قضاوت می کنند. چه در سر کار، چه در شرکت، چه جامعه. ممکن است بگویید مردم نباید از ظاهر کسی او را قضاوت کنند. پس بگذارید به شما بگویم که آن ها بخواهید یا نخواهید این کار را می کنند! زندگی تان را بر اساس این بایدها و نبایدها نگذارید! زندگی تان را بر اساس واقعیت پایه گذاری کنید. مطمئنا زمانی که افراد شما را بشناسند، فراتر از ظاهرتان را خواهند دید، اما اول و قبل از شناخت شما باید نگاهی بیندازند و ظاهرتان را ببینند! پس، ظاهر فیزیکی بخشی از جنبه جسمانی رشد فردی است.

در مورد خودتان آگاهی داشته باشید اما نسبت به خودتان حساس نشوید. تا حدی باید از خودمان آگاهی داشته باشیم، از این اگاهی مراقبت کنیم و از آن حد فراتر نرویم. برخی از افراد آنقدر در طول روز نگران ظاهرشان هستند که به جای این که ظاهرشان به آن ها کمک کند، باعث اختلال در عملکردشان می شود. پس از ظاهرتان تا حدی مراقبت کنید و سپس آن را به حال خود بگذارید. در این زمینه نهایت تلاشتان را بکنید. اما نسبت به ظاهر خود خیلی حساس نباشید.

۳– بعد ذهنی

سومین بعد رشد فردی ذهن است. یعنی باز کردن زهن، توسعه عادت های خوب تفکر، عادت های خوب مطالعه، دنبال کردن ایده ها و تلاش برای یافتن راه هایی برای اجرای آن ها در زندگی، رفتار و کسب و کار. همه این موارد باعث توسعه ذهن و تمرین ذهن می شوند. بخشی از این توسعه در عادت های مطالعه نهفته است. اگر مطالعه را مانند غذا برای ذهن در نظر بگیریم نمی توانید تنها برای ذهنتان شکلات بخورید بلکه باید انواع مختلف غذاها را به ذهنتان بدهید تا بتواند رشد کند. به این کار توسعه ذهنی می گوییم.

خواست شما برای مواجهه با مواردی مشکل که بیشتر مردم تصمیم گرفته اند به سمتشان نروند نقطه قوت فوق العاده ای در زندگی تان ایجاد می کند. چگونه می توان مهارت های فوق العاده ذهنی را ایجاد کرد، مهارت هایی که شما را تبدیل به شخصی خاص در زندگی و کارتان بکند؟ بله، این کار با توسعه ذهنتان میسر است. برخی افراد شعر و ادبیات و چیزهایی که فهمشان نیاز به تلاش دارد نمی خوانند. اما اگر عادت کنید هر وقت موردی پیش آمد که در ابتدا مشکل به نظر می رسید خود را پس بکشید، خودتان را ضعیف می کنید. خودتان را در زندگی و کارتان ضعیف می کنید. پس از حل مشکلات بزرگ نترسید. ممکن است زمانی که با آن مسئله مواجه شوید و مهارت لازم را کسب کنید بسیار از آنچه فکر می کردید راحت تر باشد.

منبع جیم ران
از طريق علی اکبر مجیدی
ممکن است به این نوشته ها نیز علاقه داشته باشید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.