گروه آموزشی رشد فردی

چگونه برای خودمان مرزهای شخصی سالم ایجاد کنیم

مرزهای شخصی چگونه ایجاد می شوند و چه مزایایی دارند؟

654

برای داشتن تصویری واضح و مثبت از خود باید بتوانیم برای خود مرزهای شخصی سالمی مشخص کنیم. با ایجاد مرزهای شخصی به دیگران نشان می دهیم که برای خودمان احترام و ارزش قائل هستیم و اجازه نمی دهیم شخص دیگری برای ما تعیین کننده باشد.

مرزهای شخصی محدودیت های فیزیکی، احساسی و فکری هستند که ما برای خودمان تعیین می کنیم تا دیگران نتوانند ما را تغییر دهند، از ما استفاده کنند یا وارد این حدود شوند. این مرزها به ما اجازه می دهند آنچه که هستیم و آنچه فکر می کنیم و احساس می نماییم را از افکار و احساسات دیگران جدا کنیم. حضور آن ها باعث می شود بتوانیم خود را به عنوان اشخاصی یگانه معرفی کنیم و در عین حال همین یگانگی را در افراد دیگر به رسمیت بشناسیم.

بدون وجود مرزهای شخصی یا بدون خواست ما برای ارتباط مستقیم و صادقانه با افراد نمی توان از روابطی سالم لذت برد. باید متوجه باشیم که هر کدام از ما یک شخص با احساسات، نیازها و انتخاب های متفاوت هستیم. این یگانگی برای همسر، فرزندان و دوستانمان نیز صادق است.

تعیین مرزهای شخصی یعنی یگانگی خود را حفظ کنیم، مسئولیت آنکه هستیم را بپذیریم و کنترل زندگی مان را به دست بگیریم.

اما چگونه می توان مرزهای شخصی سالم ایجاد کرد؟


داشتن مرزهای شخصی حق شماست.
 نه تنها حق داشتن مرزهای شخصی را برای خود دارید، بلکه باید مسئولیت اجازه ای که به دیگران برای رفتار با شما می دهید را به عهده بگیرید. مرزهایی که مشخص می کنید مانند فیلترهایی هستند که می گویند از نظر شما چه چیزهایی در زندگی تان قابل قبول است. اگر مرزهایی نداشته باشید که شما را معرفی کنند و محافظت نمایند، مثلا اگر حس قوی هویت شخصی نداشته باشید، تمایل پیدا می کنید که میزان ارزشتان را بر اساس طرز فکر دیگران تعیین کنید. برای جلوگیری از این موقعیت، محدوده های مشخص تعیین کنید تا دیگران به آن ها احترام بگذارند، سپس هر کاری که نیاز است انجام دهید تا این محدوده ها را اعمال کنید و به دیگران بشناسانید. جالب است بدانید مشاهده شده افرادی که مرزهای ضعیفی برای خود تعریف می کنند، به مرزهای دیگران وارد می شوند.

باور کنید که نیازها و احساسات دیگران مهم تر از احساس ها و نیازهای شما نیست. بسیاری از زنان از قدیم باور کرده اند که نیازهای شوهر و فرزندانشان مهم تر از نیاز های خودشان است. این باور نه تنها صحیح نیست بلکه عملکرد سالم خانواده را به هم می ریزد. اگر زنی از لحاظ فکری و فیزیکی از عقب انداختن نیازهای خود خسته شود، نه تنها سلامت خود را به خطر می اندازد، بلکه خانواده خود را از زندگی کامل و لذت بخش محروم می کند. در عوض، او باید همه اعضای خانواده را ترغیب کند که در گروه مشارکت داشته باشند و همزمان از خود مراقبت نماید. اکثرا زنان خود را در آخر قرار می دهند اما گاهی مردان نیز این کار را انجام می دهند.

یادبگیرید نه بگویید. بسیار از ما دوست داریم بقیه را خوشحال کنیم و اغلب سعی در راضی نگه داشتن همه داریم که این کار به ما ضرر می رساند. برای این که خودخواه نباشیم، نیازهای شخصی خود را عقب می اندازیم و کارهایی را انجام می دهیم که ممکن است برای سلامت و شادی مان فایده ای نداشته باشد. در واقع، مقدار معینی «خودخواهی» برای داشتن مرزهای سالم لازم است. اگر قرار باشد شادی و سلامتی خود را به خطر بیندازید تا برای کسی کاری انجام دهید، در واقع به آن ها هیچ لطفی نکرده اید.

کارها و رفتارهایی که غیر قابل قبول می دانید را مشخص کنید. بگذارید بقیه بدانند که چه موقع از خط قرمز عبور کرده اند، رفتار ناشایستی داشته اند، یا به شما به هر شکلی بی احترامی نموده اند. نترسید که مرز فضای احساسی و فیزیکی خود را برای دیگران معین کنید. به خودتان اجازه دهید که بدون احساس فشار از سمت دیگران آنکه هستید باشید. کارهایی که در صورت عدم اجرای خواسته هایتان باید انجام دهید را مشخص کنید.

خودتان را باور نمایید و به خودتان اعتماد کنید. شما مسئول و رئیس اصلی خودتان هستید. شما خودتان را از همه بهتر می شناسید. شما می دانید که ارزشتان چقدر است و نیازها و خواسته هایتان چیست. به هیچ کس اجازه ندهید که برای شما تصمیم بگیرد. مرزهای سالم به شما امکان می دهند که به قدرت ها، توانایی ها و فردیت خود و دیگران احترام بگذارید. عدم تعادل ناسالم زمانی که اتفاق می افتد که احساس محتاج بودن بکنید، بخواهید نجات یافته یا نجات دهنده باشید یا زمانی که انتخاب کنید نقش قربانی را بازی کنید.

 

نشانه های مرزهای ناسالم

 • عمل بر خلاف ارزش ها یا حقوق شخصی برای کسب رضایت دیگران
 • بخشیدن هر آنچه که می توانید تنها به هدف بخشیدن
 • گرفتن هر آنچه که می توانید تنها به هدف گرفتن
 • به دیگران اجازه دهید برایتان تصمیم بگیرند
 • انتظار از دیگران برای مرتفع کردن نیازهایتان
 • احساس بد یا عذاب وجدان وقتی نه می گویید
 • بلند صحبت نکردن و اعتراض نکردن وقتی که با شما بد رفتار می شود
 • خود را نابود کنید تا شخصی از شما مراقبت کند
 • عاشق کسی شدن که خیلی نمی شناسید یا کسی که از شما درخواست می کند
 • پیش رفتن در رابطه و تن دادن به روابطی که تمایلی به آن ها ندارید
 • دست زدن به شخصی بدون رضایت وی

زمانی که مرزهای مشخص و سالم داشته باشیم:

 • اعتماد به نفس زیاد داریم و تصویری که از خود داریم تصویری سالم است.
 • با واقعیت رابطه بهتری داریم.
 • بهتر می توانیم با دیگران رابطه برقرار کنیم.
 • روابط بهتر و پربارتری داریم.
 • تعادل و کنترل بهتری در زندگی مان داریم.

هیچ گاه برای ایجاد مرزهای شخصی سالم دیر نیست. اگر این مرزها را ندارید از همین الان شروع کنید.

منبع زورکا هرفورد
از طريق علی اکبر مجیدی
ممکن است به این نوشته ها نیز علاقه داشته باشید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.