گروه آموزشی رشد فردی

چگونه نگران طرز فکر دیگران درباره خودمان نباشیم

آیا می دانستید می توانید یاد بگیرید که چگونه نگران فکری که مردم درباره شما می کنند نباشید؟

433

آیا می دانستید می توانید یاد بگیرید که چگونه نگران فکری که مردم درباره شما می کنند نباشید؟

لائودزو (فیلسوف چینی) می گوید: «اگر به آنچه مردم درباره تو فکر می کنند اهمیت بدهی، در واقع همیشه زندانی آن ها خواهی بود!»

اگرچه طبیعت انسان تمایل دارد با دیگران در ارتباط باشد و مورد قبول دیگران قرار گیرد، اگر زیاد در جهت جلب رضایت و مقبلولیت از جانب دیگران تلاش کند، نه تنها کار درستی انجام نداده است بلکه دائما دچار شک به خود می شود.

مطمئنا، نگرانی در مورد این که دیگران درباره ما چه فکری می کنند موضوعی عادی است، اما این نگرانی تا چه حد باید اهمیت داشته باشد؟

در مقابل، مهم نبودن و در معرض فکر و نظر دیگران قرار نداشتن نیز به همان اندازه نامطلوب است. در واقع، بهره مندی از هوش هیجانی ما را ملزم می کند که از چگونگی تاثیرمان روی دیگران آگاه باشیم و درباره آن تفکر کنیم.

بنابراین، موضع گیری ما در برابر این موضوع باید چگونه باشد؟

ما باید تلاش کنیم که خودآگاهی سالم و مثبتی داشته باشیم اما گرفتار طرز فکر دیگران درباره خودمان نشویم. زمانی که با خودمان احساس راحتی کنیم، خیلی فکر و انرژی برای آنچه مردم درباره ما فکر می کنند صرف نخواهیم کرد.

با روش های زیر می توانید نگرانی درمورد طرز فکر دیگران در مورد خودتان را به حداقل برسانید:

نوشته های مرتبط

متوجه باشید که نمی توانید همه را راضی نگه دارید و همه شما را دوست نخواهند داشت. به جای این که زمانتان را صرف راضی نگه داشتن همه کنید، که اکثر کاری غیر ممکن است، سعی کنید بهترین شخصی باشید که می توانید. می توانید این کار را با تمرین و توسعه مهارت ها، استعدادها و توانایی های خاص خودتان انجام دهید. تلاش کنید تا افرادی شما را به خاطر خودتان دوست داشته باشند تا این که بخواهید وانمود به شخصی کنید که نیستنید تا علاقه افراد را به خود جلب نمایید. جرأت کنید و خودتان باشید!

از نقدهای درونی خودتان آگاه باشید و تصمیم هایتان را مورد انتقاد قرار ندهید بسیاری از ما تصور می کنیم که همه کارهای ما را مورد قضاوت قرار می دهند. ما تمایل داریم اشتباهاتی که انجام می دهیم را بیش از حد مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم، به خاطر آن ها خودمان را مورد سرزنش قرار دهیم و سپس تصور کنیم که همه در حال بررسی و امتیاز دادن به کارهای ما هستند. اما در واقع، بر خلاف آنچه ممکن است باور داشته باشیم، افراد بسیار کمی وقت می گذارند تا متوجه کارهای ما یا چگونگی انجام آن ها شوند. بیشتر افراد آنقدر سرشان شلوغ است یا مشغولی های خود را دارند که نمی توانند به کارهای دیگران توجه کنند. در واقع، احتمالا آن ها نگران طرز فکر ما در مورد خودشان هستند

روی کاری که انجام می دهید تمرکز کنید نه آنگونه که به نظر می آیید. برای دور کردن توجهتان از فکر دیگران، خودتان را آموزش دهید که در عوض روی کاری که در دست دارید و کامل کردن آن تمرکز کنید. با این کار نه تنها طبیعی تر و راحت تر عمل می کنید، بلکه توجهتان را به موضوع درست یعنی کاری که در دست دارید معطوف می نمایید.

روی ایجاد و توسعه خودپنداره تان کار کنید. خودپنداره ای سالم یعنی خودتان را بشناسید، خودتان را قبول کنید، خودتان را دوست داشته باشید و با خودتان صادق باشید. اگر خودتان را بشناسید و آنکه هستید را قبول کنید، دیگر کسی نمی تواند باورهای اصلی تان در مورد خودتان را متزلزل کند. زمانی که پایه فکری محکمی داشته باشید، نگران آنچه مردم درباره شما فکر می کنند نخواهید بود. شما از قبل می دانید که چه کسی هستید و توانایی انجام چه کارهایی را دارید. همچنین می دانید که شما انسان هستید و دارای همان قدرت ها و ضعف ها، شکست ها و موفقیت ها، احساسات و عواطفی هستید که بقیه انسان ها دارند – که طبیعی است.

از افرادی که به آن ها اعتماد دارید بازخورد سازنده و مثبت دریافت کنید. بدون شک، بسیار سخت است که بدون توجه به تفکر دیگران خودمان را واضح ببینیم، پس اگر هنوز هم نگران آنچه دیگران درباره شما فکر می کنند هستید (و در واقع ما به برخی از آن ها برای شناخت خود نیاز داریم)، می توانید از اعضای خانواده یا دوستانی که به آن ها اعتماد دارید بازخورد مثبت و سازنده بگیرید. از آن جایی که می دانیم همیشه جای پیشرفت وجود دارد، بازخورد سازنده می تواند به ما کمک کند. در اینجا برخی نشانه ها که نشان دهنده نگرانی ما درباره آنچه دیگران در مورد ما فکر می کنند را بیان می کنیم. این موارد مشابه آنچه که در نوشته «چگونه برای خودمان مرزهای شخصی سالم ایجاد کنیم» بیان شد، هستند.

احتمالا زیاد نگران آنچه مردم درباره شما فکر می کنند هستید، اگر:

  • خلاف ارزش ها یا حقوق شخصی تان برای کسب رضایت دیگران تلاش می کنید
  • برای همرنگ شدن با جماعت زیاد تلاش می کنید
  • نمی دانید چه زمان نه بگویید
  • برای خودتان مرزهای شخصی تعیین نمی کنید
  • به هر آنچه دیگران درباره شما می گویند و فکر می کنند گوش می دهید و آن ها را باور می کنید
  • از تصمیم گیری می ترسید، همیشه محافظه کارید
  • فکر می کنید دیگران مخالف شما هستند یا بدون داشتن هیچ دلیلی فکر می کنید دوستتان ندارند

در نهایت، نگرانی درباره آنچه مردم درباره شما فکر می کنند می تواند بسیار ضعیف و ناتوان کند و در نتیجه شما را از آزاد زندگی کردن و به سعادت رسیدن باز می دارد. اگر خودتان را بند طرز فکر و نظر دیگران کنید، نمی توانید از خودتان در برابر این نظرها و عقیده ها محافظت نمایید و در نتیجه برای اینکه خود واقعی تان باشید، آزادی لازم را نخواهید داشت.

 

منبع زورکا هرفورد
از طريق علی اکبر مجیدی
ممکن است به این نوشته ها نیز علاقه داشته باشید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.