گروه آموزشی رشد فردی

خلاصه و چکیده کتاب قورباغه ات را قورت بده نوشته برایان تریسی

کتابی برای مدیریت زمان و غلبه بر تعلل

8,345

کتاب قورباغه ات را قورت بده اثر برایان تریسی گلچینی از ایده ها و روش های حوزه بهره وری شخصی و مدیریت زمان از اشخاص صاحب نظر است. این کتاب با ارائه راهکارهای مختلف غلبه بر تعلل، تکنیک های عملی برای پیشرفت ارائه می دهد. زبان کتاب ساده بوده و قابل فهم نوشته شده است. اگرچه روش های ارائه شده در آن با مدارک علمی و تحقیقاتی همراه نیست، از آنجایی که از تجربه های شخصی نویسنده ناشی می شوند، معتبر تلقی می گردند. تمرکز اصلی کتاب بر روی روش های قابل انجام و راهکارهایی است که خواننده بلافاصله بعد از خواندن می تواند آن ها را بدون تعلل به کار گیرد.

 

«قانون کارآمدی اجباری می گوید که هیچ گاه زمان کافی برای انجام همه کارها نیست، اما همیشه برای انجام مهم ترین کارها زمان وجود دارد.»

 

قورباغه ات را قورت بده ۲۱ فصل دارد. هر فصل روشی جدید برای استفاده به منظور افزایش بهره وری و مبارزه با تعلل ارائه می کند. در اینجا چند نکته و خلاصه ای از مهم ترین مفاهیم ذکر شده در کتاب را بیان می کنیم.

 

  • قدرت نوشتن

برایان تریسی همانند بسیاری از دیگر متخصصان مدیریت زمان اهمیت به روی کاغذ آوردن کارها و قدرت این کار در برنامه ریزی و هدف گذاری را بیان می کند. اگرچه در طول کتاب درباره تکنیک های مختلفی صحبت شده است، تاکید اصلی روی نوشتن است. و منظور تایپ کردن در لپ تاپ یا گوشی نسیت، بلکه نوشتن روی کاغذ است که باعث می شود اهمیت موضوع را درک کنید.

 «اهداف سوخت آتش موفقیت هستند. هر قدر اهدافتان بزرگ تر و واضح تر باشند، دستیابی به آن ها برایتان هیجان انگیز تر است. هر قدر بیشتر درباره اهدافتان فکر کنید، انگیزه درونی تان بیشتر می شود و تمایلتان برای دستیابی به آن ها افزایش می یابد.»

 

مفهوم اصلی کتاب حول عنوان آن یعنی «قورباغه ات را قورت بده» است. این عنوان از نقل قول مشهور مارک تواین گرفته شده است.

«هر روز صبح یک قورباغه زنده را قورت دهید، با این کار هیچ اتفاق بدتری برایتان در طول روز نخواهد افتاد.»

 به زبان ساده، روزتان را با انجام دادن کاری شروع کنید که به هیچ عنوان دوست ندارید و در انجام آن تعلل می کنید. با این کار، مطمئن خواهید بود که روزتان راحت تر خواهد بود چرا که بدترین و استرس زا ترین کار در لیست کارهایتان را از لیست حذف کرده اید. برای مثال، اگر از باشگاه رفتن متنفر هستید، کار هوشمندانه ای خواهد بود که روزتان را با این فعالیت شروع کنید. بدین صورت، شما کاری که باید به انجام می رسید را انجام داده اید و می توانید روزتان را با این طرف فکر ادامه دهید که کار بدون لذتی را با موفقیت به انجام رسانیده اید. این روش با وجود سادگی بسیار قدرتمند است. ممکن است برای خیلی ها تحولی عظیم باشد. اگر بیشتر از یک قورباغه در زندگی تان دارید، زشت ترینشان را اول بخورید.

«نمی توانید همه قورباغه ها و بچه قورباغه های داخل برکه را بخورید، اما می توانید بزرگ ترین و زشت ترینشان را قورت دهید، و علی الحساب همان کافی است.»

 

  • انتخاب درست
نوشته های مرتبط

برایان تریسی درباره اهمیت انتخاب صحیح صحبت می کند. او می گوید: «بدترین استفاده از زمان این است که کاری را انجام بدهید که اصلا نیاز به انجام آن نیست.» تمرین هایی که او ارائه می کند به خواننده کمک  می نمایند درباره کارهایی که نیاز به توجه دارند و کارهایی که نیاز به توجه ندارند، هوشمندانه تصمیم بگیرد. ما با انتخاب آگاهانه چشم پوشی از کارهای بدون اهمیت، ناخودآگاه به کارهای مهم اولویت می دهیم.

«همه تعلل می کنند. تفاوت بین افراد موفق و افراد ناموفق انتخاب کارهایی است که در آن ها تعلل می کنند.» 

 

  • عادت هایی که زندگی تان را تغییر می دهند

«افراد موفق آن افرادی هستند که عادت های موفق دارند» -برایان تریسی

در طول این کتاب، برایان تریسی تلاش می کند تا عادت هایی که تحول ایجاد می کنند را در خوانندگان ایجاد کند. بر اساس گفته او، زندگی ما جمعی از عادت های ماست. شروع کردن و به اتمام رساندن کار، یکی از عادت هاییست که در این کتاب درباره آن صحبت می شود. بیشتر مردم شکست می خورند چون خود را لایق موفقیت نمی دانند. دلیل این امر این است که آن ها کارهایشان را کامل نمی کنند و آن ها را نیمه کاره رها می نمایند. برایان تریسی با این تکنیک های ساده به خوانندگان می آموزد که کاری که در دست دارند را کامل کنند و برایشان مهم نباشند که آن کار چقدر سخت و چالش برانگیز به نظر می آید.

«همان گونه که پت رایلی، مربی بسکتبال می گوید: هر زمان که دیگر سعی در بهتر شدن نکنید، در واقع به سمت پسرفت می روید.»

 

  • زمان بندی کارها

به گفته برایان تریسی، هدف اصلی مدیریت زمان، ایجاد زمان لازم برای بهتر زندگی کردن و بودن با افراد ارزشمند است. او به ما یادآوری می کند که ما کار می کنیم تا بتوانیم هزینه زندگی خوب را برای خودمان و عزیزانمان فراهم کنیم. اما، به دلیل مدیریت زمان ضعیف، حتی اگر موفق به ایجاد درآمد لازم شویم، به ندرت زندگی خوبی داریم. زمان اضافه به ما اجازه می دهد که زندگی لذت بخشی داشته باشیم. اما این مورد زمانی ممکن است که مسئولیت های کاری مان را به خوبی به انجام برسانیم. کتاب قورباغه ات را قورت بده حاوی راهکارهایی ارزشمند برای مدیریت زمان است. استفاده از این راهکارها ساده بوده و برای ایجاد تعادل بین زندگی کاری و شخصی بسیار مفید هستند.

«قانون: سر کار، کیفیت زمان و در خانه میزان زمان اهمیت دارند!» 

 

پیشنهاد

این کتاب به عنوان در دسترس ترین کتاب مدیریت زمان و بهره وری انتخاب شده است و محبوبیت و موفقیت خود را مدیون روش های ساده خود است. اگرچه کتاب های بسیار دیگری درباره این موضوع وجود دارند اما قورباغه ات را قورت بده ساده ترین و موثرترین آن هاست. برایان تریسی دست شما را در این کتاب می گیرد و به سوی اجرا کردن روش ها پیش می برد. سادگی تمرین ها این اطمینان را ایجاد می کند که خواننده بدون مقاومت آن ها را انجام دهد. کتاب قورباغه ات را قورت بده به عنوان یک کتاب عالی واقعا در زندگی تحول ایجاد می کند.

 

«اگر باید قورباغه ای را زنده بخورید، نشستن و نگاه کردن به آن برای مدت طولانی هیچ مشکلی را حل نمی کند.» 

منبع SIL
از طريق علی اکبر مجیدی
ممکن است به این نوشته ها نیز علاقه داشته باشید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.