گروه آموزشی رشد فردی

آیا برای زندگی تان برنامه ریخته اید؟

با ذهنتان تلاش کنید و زندگی خود را به سمت مثبتی هدایت نمایید.

335

زمانی که فردی با منش باشید، خود را می شناسید و می دانید به کجا دارید می روید. احتمالا قبل از قبل بسیار در این مورد فکر کرده اید و در حال تلاش برای بهتر کردن بخش هایی از شخصیتتان بوده اید که تبدیل به شخص بهتری شوید – یعنی طرز فکرتان، سلامتی تان، مهارت های مدیریت زمانتان. احتمالا همه این ها را روی کاغذ نیز آورده اید  و مسیر مثبتی را برای زندگی انتخاب نموده اید و در حال تلاش برای تعیین برنامه زندگی تان بوده اید. اما اگر این کارها را انجام نداده اید و برنامه زندگی تان را مشخص نکرده اید، مطلب زیر را بخوانید.

در طی صحبت های روزانه که با خود دارید، چقدر پرسیده اید که: آیا کاری که امروز انجام می دهم، مرا به جایی که فردا می خواهم باشم نزدیک تر می کند؟ چرا که نمی خواهید خود را مسخره کنید. اگر می خواهید با همسایه تان، بازار کار، و هر فرد دیگری صادق نباشید اما با خودتان روراست باشید. زمانی که حتی به سمت درست حرکت نمی کنید نمی توانید امیدوار باشید و صبر کنید تا به مقصد خوبی برسید. شاید بگویید، خوب شاید باد من را به آنجا ببرد. البته احتمال آن وجود دارد اما مثل برنده شدن بخت آزمایی کم است. باید کنترل اوضاع را خودتان در دست بگیرید. باید برنامه زندگی تان را خودتان بنویسید.

از قدیم گفته اند که اگر امید زیادی طول بکشد قلبتان را مریض می کند. باید از خودتان بپرسید، آیا کارهایی را انجام می دهم و پایبندی هایی را دارم که مرا به جهتی که می خواهم بروم هدایت کند؟ وقتی که در جهت اهدافتان حرکت نمی کنید نباید خودتان را گول بزنید و به خودتان بگویید که در جهت خوبی هستید. فکر نکنید کسی به فکر شماست و کارهایی را که باید انجام دهید برای شما انجام می دهد. هیچ کس این کار را نخواهد کرد. هیچ کس مواظبتان نخواهد بود.

اگر آشنایان منفی نگرتان ناگهان همه مثبت اندیش شوند، چه تغییری در آینده شما به وجود خواهد آمد؟ تغییر زیادی نخواهد بود. اگر قیمت ها کمی پایین تر بیایند، در وضعیت شما چه تغییری حاصل خواهد شد؟ تغییر زیادی نخواهد بود. اگر اقتصاد کمی بهتر شود، چه تغییری در شما به وجود خواهد آمد؟ تغییر زیادی نخواهد بود.

اگر خودتان برای خودتان برنامه نریزید، به دام برنامه شخص دیگری می افتید.

نوشته های مرتبط

و آیا می دانید بقیه چه برنامه ای برای شما می ریزند؟ چیز دندان گیری نخواهد بود. بیشتر مردم هر روز صبح بیدار می شوند و روی این موارد نه چندان خوب و زیاد حساب باز می کنند. و به همین دلیل هم چیز زیادی به دست نخواهند آورد. نه امید زیادی. نه آینده خوبی. نه پیشرفت درستی. در خودرویی خواهند نشست که نمی خواهند، در جایی زندگی خواهند کرد که نمی خواهند، و کاری خواهند کرد که نمی خواهند.

دزدی که منتظر است تا کیف پول شما را بدزدد خیلی اهمیتی ندارد. به فکر دزدی باشید که در ذهنتان است و دارد رویاهایتان را به سرقت می برد. او شما را وسوسه می کند که تنبل باشید، و از افکارتان و سوال هایتان انرژی نگیرید. قربانی خودتان نشوید. از خودتان این سوال ها را بپرسید:

  • آیا جهتی که در آن حرکت می کنم، جهتی است که برای زندگی ام می خواهم؟
  • آیا این جهتی که در آن حرکت می کنم مال کس دیگری نیست؟
  • آیا این هدفی که به دنبال آن هستم از قدیم دنبالش بوده ام؟
  • آیا این هدف مال والدینم، همسرم، رئیسم، یا فرزندانم نیست؟
  • آیا این هدف خودم است؟

از خودتان این سوال ها را بپرسید. و در ذهن خود آن ها را به بحث بگذارید.

  • کدام یک از کارهایی که می کنم جواب می دهد؟
  • کدام یک از کارهایی که می کنم جواب نمی دهد؟

همه را بررسی کنید. در ذهن خودتان بهترین مسیر را برای خودتان انتخاب کنید. این مسیر، مسیر مختص خودتان است.

منبع جیم ران
از طريق علی اکبر مجیدی
ممکن است به این نوشته ها نیز علاقه داشته باشید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.