گروه آموزشی رشد فردی

چگونه شخصیت عالی داشته باشیم؟

چگونه در هر حوزه ای بهترین باشیم.

488

شخصیت عالی چیست؟ شخصیت عالی شما میزان تناسب زندگی تان با ارزش های والایتان است. شخصی که شخصیت ندارد ارزش های والا را فدای ارزش های پایین مرتبه می کند یا اصلا ارزشی برای خود ندارد. میزان پایبندی شما به آنچه باور دارید و فکر می کنید درست است، میزان واقعی شخصی که تا کنون شده اید را نشان می دهد.

 

برای خود «عالی بودن» را تعریف کنید

فرض کنیم یکی از ارزش های شما «عالی بودن» است. تعریف عالی بودن می تواند این گونه باشد: «عالی بودن یعنی این که من بهترین استانداردها را برای هر کاری که انجام می دهم در نظر می گیرم. من همه تلاشم را در هر موقعیتی و تحت هر شرایطی انجام می دهم. من مداوما سعی در بهتر کردن کار، زندگی و روابطم دارم. من متوجه ام عالی بودن سفری است که باید در طول عمرم در آن باشم و هر روز به سوی بهتر و بهتر شدن در هر کاری که انجام می دهم پیش می روم.»

 

به کارهایتان نظم دهید

با چنین تعریفی، قانونی منسجم برای نظم دادن به کارها و اقدام هایتان خواهید داشت. مجموعه ای از استانداردها خواهید داشت که می توانید با آن رفتارتان را بسنجید. و چارچوبی ایجاد خواهید کرد که می توانید تصمیم هایتان را در داخل آن بگیرید. مقیاسی برای اندازه گیری خواهید داشت که کارهای خود را با آن مقایسه می کنید و می توانید مداوما فعالیت هایتان را به صورت انجام کمتر یا بیشتر درجه بندی کنید. همچنین هدف واضحی خواهید داشت تا به سمت آن حرکت کنید و اقدام هایتان را بر اساس آن سازماندهی نمایید.

 

تصمیم بگیرید که برای خانواده تان چه می خواهید

این ارزش نیز مانند دیگر ارزش هایتان است. اگر ارزشتان خانواده است، می توانید آن را این گونه تعریف کنید: «نیازهای خانواده من نسبت به دیگر مسائل در اولویت هستند. هر زمان که باید بین شادی، سلامتی و تندرستی یکی از اعضای خانواده و مورد دیگری انتخاب انجام دهم، خانواده ام همیشه در اولویت خواهد بود.»

 

نوشته های مرتبط

متمرکز شوید

از این لحظه به بعد، انتخاب برای شما راحت تر می شود. خانواده تان در اولویت است. تا زمانی که نیازهای خانواده تان را برآورده نکرده اید، هیچ فعالیت دیگری نمی تواند زمان شما را به سمت کارهای کم ارزش ببرد.

 

شخصیت خود را بسازید

نتیجه فوق العاده واضح سازی ارزش ها این است که می توانید مسئولیت ساختن و کار روی شخصیت خود را به عهده بگیرید. زمانی که ارزش ها و اهداف، زندگی درونی و بیرونی تان در هماهنگی کامل باشند، احساس فوق العاده ای درباره خودتان خواهید داشت. از عزت نفس بالایی بهره مند خواهد شد و از آن لذت خواهید برد. اعتماد به نفستان سر به فلک می کشد.

وقتی هماهنگی کامل بین ارزش ها و اهدافتان به دست آورید، احساس قدرت، شادی، ثروت و انسجام کامل شخصی خواهید داشت. نوعی اراده در درونتان پرورش می یابد که شما را کاملا شجاع می کند که تصمیم بگیرید و به تصمیماتتان عمل کنید. زمانی که شروع به زندگی بر اساس ارزش هایتان کنید، کل زندگی تان بهبود می یابد.

 

اقدام هایی که می توانید انجام دهید

در اینجا دو کار که می توانید انجام دهید و موارد گفته شده بالا را فورا به کار ببندید بیان می کنیم.

اول، ارزش های خود و مفهوم آن ها را برای خودتان به صورتی کاملا واضح بنویسید. بعد از آن تصمیم بگیرید که در راستای ارزش هایتان زندگی کنید.

دوم، خودتان را مقید کنید که در هماهنگی کامل با ارزش ها و ویژگی هایی که برایتان اهمیت دارند زندگی کنید. این کار کلید ساختن شخصیتتان است.

منبع برایان تریسی
از طريق علی اکبر مجیدی
ممکن است به این نوشته ها نیز علاقه داشته باشید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.