گروه آموزشی رشد فردی

استفاده از قانون ۲۰/۸۰ برای مدیریت زمان و زندگی

همه جا می توانید از قانون 20/80 استفاده کنید

502

قبل از این که شروع به کار کنید، همیشه از خودتان بپرسید: «آیا این کار جزو ۲۰% کارهای اصلی من است یا ۸۰% کارهای فرعی؟»

قانون ۲۰/۸۰ یکی از مفید ترین مفاهیم مدیریت زمان و زندگی است. به این قانون، اصل پارِتو نیز می گویند که از نام بنیان گذار آن که اقتصاد دانی ایتالیایی به نام ویلفردو پارِتو (Vilfredo Pareto) گرفته شده است. او اولین بار سال ۱۸۹۵ این اصل را بیان کرد. پارِتو متوجه شد که به نظر می آید افراد جامعه به صورت طبیعی از نظر پول و قدرت به دو گروه اقلیت ۲۰% و اکثریت ۸۰% تقسیم می شوند.

 

کشف بزرگ

او بعدها کشف کرد که عملا همه فعالیت های اقتصادی به صورت همین اصل پارِتو عمل می کنند.

برای مثال این قانون می گوید که ۲۰ درصد فعالیت های شما ۸۰ درصد نتایجتان را ایجاد می کند. ۲۰% مشتریانتان ۸۰% محصولاتتان را می خرند. ۲۰% محصولات و خدماتتان ۸۰% درآمدتان را ایجاد می کنند. ۲۰% کارهایتان باعث ۸۰% ارزشی که ایجاد می کنید، هستند.

این یعنی، اگر ۱۰ تا کار را باید انجام دهید، ارزش ۲ مورد از این ۱۰ مورد از همه ۸ مورد دیگر بیشتر خواهد بود.

 

بزرگترین منفعت

کشفی جالب را در زیر بخوانید. هر کدام از این کارها همان مقدار زمان برای انجام دادن نیاز دارند. اما تنها یک یا دو مورد از آن ها ۵ تا ۱۰ برابر ارزش بقیه را ایجاد می کنند.

اغلب، یک مورد از ده موردی که باید به انجام برسانید، می تواند از کل نه مورد دیگر ارزشمند تر باشد. این کار همان کاری است که بدون چون و چرا باید اول به انجام برسانید.

 

ارزشمندترین کارها

نوشته های مرتبط

ارزشمندترین کارهایی که می توانید هر روز انجام دهید، اغلب سخت ترین و پیچیده ترین کارها هستند. اما منفعت و پاداشی که از کامل کردن درست این کارها به دست می آورید، می تواند بسیار فوق العاده باشد. به همین دلیل، تا زمانی که در گروه ۲۰% کار باقیمانده دارید، باید با سرسختی زیادی از انجام کارهایی که جزو ۸۰% هستند خودداری نمایید.

قبل از این که شروع به کار کنید، همیشه از خودتان بپرسید: «آیا این کار جزو ۲۰% کارهای اصلی من است یا ۸۰% کارهای فرعی؟»

 

شروع کنید

سخت ترین بخش هر کار مهمی شروع کردن آن است. زمانی که واقعا شروع به کار روی کار ارزشمندی کنید، به نظر می آید که به طور طبیعی تمایل به ادامه آن دارید. بخشی از ذهن شما عاشق انجام کارهای مهمی است که می توانند تفاوت ایجاد کنند کار شما این است که به طور مرتب این بخش از ذهنتان را فعال کنید.

 

مدیریت زندگی

مدیریت زمان در واقع مدیریت زندگی و شخصی است. مدیریت زمان یعنی این که بر ترتیب رویدادها کنترل داشته باشیم. مدیریت زمان مدیریت ترتیب کارها است. و همه این اختیار را دارند که ترتیب کارهایشان را انتخاب کنند. توانایی شما برای انتخاب بین کارهای مهم و غیر مهم تعیین کننده اصلی موفقیت شما در زندگی و کارتان است.

افراد موثر و مولد، خودشان را ملزم می کنند که ابتدا مهم ترین کار خود را به انجام رسانند. آن ها خودشان را مجبور می کنند که قورباغه خود را هر چه که باشد، قورت دهند. در نتیجه، بسیار بیشتر از افراد عادی کار انجام می دهند و در نتیجه شادتر هستند. شما نیز باید همین روش را در پیش بگیرید.

 

اقدام هایی که می توانید انجام دهید

لیستی از اهداف، فعالیت ها، پروژه ها و مسئولیت های اصلی تان در زندگی تهیه کنید. کدام یک از آن ها در دسته ۱۰% یا ۲۰% اول قرار می گیرد یا می تواند قرار گیرد که ۸۰% یا ۹۰% نتایجتان را ایجاد می کند؟

همین امروز تصمیم بگیرید که می خواهید زمان بیشتری روی این چند کار بگذارید تا بتوانید در زندگی و شغلتان تغییر ایجاد نمایید، و به تبع آن هر روز زمان کم تری صرف فعالیت های کم ارزش تر کنید.

منبع برایان تریسی
از طريق علی اکبر مجیدی
ممکن است به این نوشته ها نیز علاقه داشته باشید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.