گروه آموزشی رشد فردی

۶ نکته برای ارتقای مهارت های مدیریت زمان

راه هایی برای رهایی از استرس و فشار کار

499

لیست کارهازمانی که مهارت های مدیریت زمان را خوب یاد بگیرید و مداوما به آن ها عمل کنید، آزادی لازم برای رهایی از فشار پایان مهلت کارها و به طور کلی استرس را خواهید یافت. با این کار بهره وری بیشتری خواهید داشت، کمتر تعلل می کنید و زمان بیشتری برای استراحت دارید که باز هم به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند.

مهارت های مدیریت زمان مثل کفش یا شلوار می مانند – قبل از این که اندازه تان شوند باید چندین تا را امتحان کنید. این مهارت ها برای هر شخصی متفاوت اند و باید آنچه که برای شما جواب می دهد را انتخاب کنید. در اینجا چند تا از مهارت های کلی را بیان می کنیم. هر کدام را که برایتان جواب می دهد انتخاب کنید.

  1. لیست بنویسید. چیزی که درباره لیست ها باید در نظر داشته باشید این است که واقعا باید از آن ها استفاده کنید. ممکن است بخواهید روی گوشی یا رایانه تان یادآور (reminder) تنظیم کنید. لیست اگر واقعا استفاده شود بسیار مفید خواهد بود. یکی از مهم ترین موارد در مورد لیست اطمینان از این موضوع است که دست یافتنی باشد. لیستی با ۳۰ مورد که که آخر روز ۲۰ مورد از آن انجام نشده باشد فایده ای ندارد. کارهایتان را اولویت بندی کنید و بر اساس میزان زمانی که می برند لیستتان را بنویسید. حتی ممکن است سه تا لیست متفاوت نیاز داشته باشید – لیست شخصی، لیست مربوط به خانه و خانواده، و لیست مربوط به کار.
  2. مهلت تعیین کنید. دوباره اگر قرار باشد کارها را به عقب بیندازید، تعیین مهلت هیچ فایده ای ندارد. برای هر کاری مهلت تعیین کنید و نهایت تلاشتان را برای انجام آن در مهلت تعیین شده انجام دهید. مهلت را چند روز قبل از زمانی که واقعا باید کار انجام شود تعیین کنید. این کار باعث می شود که اگر کارهای دیگری در کنار این کار پیش آمد، همچنان بتوانید سر موقع کارتان را به اتمام برسانید.
  3. چند کار را همزمان انجام ندهید. افرادی که چند کار همزمان انجام می دهند، احساس می کنند که کار بیشتری انجام می دهند، اما این کار همیشه بهترین مسیر برای افزایش بهره وری نیست. بگذارید واقع گرایانه نگاه کنیم، زمانی که کاملا روی یک موضوع تمرکز می کنیم بهتر کار می کند.
  4. مسئولیت ها را واگذار کنید. برای ما که می خواهیم همه چیز را در کنترل خودمان داشته باشیم فکر این کار هم می تواند استرس زا باشد. اما حقیقت این است که مهم نیست چقدر در کارمان وارد هستیم، نمی توانیم همه کارها را خودمان انجام دهیم. گاهی می خواهیم بیش از توانمان کار انجام دهیم. واگذاری کارها نشانه ضعف نیست بلکه هوش بالا را نشان می دهد. افراد وارد و قابل اطمینانی را پیدا کنید که برخی از مسئولیت ها را انجام دهند. این کار باعث می شود استرس کمتر و بهره وری بالاتری داشته باشید.
  5. از زمان های بیکاری تان استفاده کنید. این کار نیازمند کمی ایجاد تعادل است. استفاده از تمام وقت استراحتتان برای برنامه ریزی و اولویت بندی کار درستی نیست و می تواند به استرس و خستگی منجر شود. اما اگر به عنوان مثال در ترافیک صبح گاهی گیر کرده اید، می توانید از این زمان برای اولویت بندی کارهای روزانه یا برنامه ریزی برای شام استفاده کنید. اگر در مطب دکتر منتظر هستید، می توانید از این زمان برای نوشتن لیست خریدتان استفاده نمایید. فقط یادتان باشد این زمان ها را از دست ندهید. اگر در چنین موقعیت هایی قرار گرفتید، از آن ها بهترین استفاده را بکنید، حتی اگر نیاز دارید می توانید در این زمان ها به استراحت بپردازید.
  6. به خودتان پاداش دهید. زمانی که کاری را به انجام می رسانید، مخصوصا اگر کار مهمی باشد، به خاطر آن جشن بگیرید. این که چگونه جشن بگیرید بستگی به خودتان دارد. توصیه می کنیم که هر کاری که می خواهید درست انجام دهید، از آن لذت ببرید، آن را بیش از حد انجام ندهید و نگذارید که عقب بیفتد. مهارت های مدیریت زمان برای آسان تر کردن کارها و روزها بسیار حیاتی هستند. ببینید کدام مهارت برای شما جواب می دهد و همان را ادامه دهید.
منبع دونا وایت
ممکن است به این نوشته ها نیز علاقه داشته باشید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.