گروه آموزشی رشد فردی

۱۲ نکته عجیب اما کاربردی برای سلامتی

این عادت های مربوط به سلامتی ممکن است غیرمنطقی به نظر برسند اما واقعا کارسازند.

362

بسیاری از روش های بهبود و سلامتی بسیار واضح اند مثل: کم کردن وزن، کمتر خوردن و بیشتر ورزش کردن، بالا بردن انرژی و یا جنب و جوش، بیشتر خوابیدن، مانع از کم آبی بدن شدن، بیشتر آب خوردن. اما دیگر آن ها کاملا غیر منطقی به نظر می آیند. ۱۲ نکته زیر واقعا کاربردی هستند اما ممکن است اصلا با عقل جور در نیایند.

قهوه بنوشید تا بهتر چرت بزنید.

در یک تحقیق که آزمایش بیشترین حد چرت زدن بوده است، اشخاصی که «چرت با قهوه» می زده اند، یعنی ۲۰۰ میلی گرم از کافئین (به اندازه یک یا دو فنجان قهوه) مصرف می کردند و سپس فورا ۲۰ دقیقه استراحت می کردند، در تست های یارانه ای احساس هوشیاری بیشتر و اجرای بهتری نسبت به کسانی داشته اند که فقط چرت زده بودند.

چرا این اتفاق می افتد؟

یک چرت ۲۰ دقیقه ای زمانی تمام می شود که کافئین مشارکت می کند و مغز را از مولکولی به نام ادنوزین خالی می نماید که افزاینده هوشیاری است. ادنوزین محصول هوشیاری و فعالیت است. الن توفیق، مدیر دانشکده پزشکی عصب شناسی و خواب درمانی از نیویورک می گوید: همان طور که سطح ادنوزین افزایش می یابد، بیشتر خسته می شویم. چرت زدن ادنوزین را پاک می کند و زمانی که با کافئین (بند آور ادنوزین) ترکیب می شود، اثرات ادنوزین کمتر و اثرات چرت زدن را بیشتر می کند.

 

برای سلامتی دندان، بعد از خوردن غذا مسواک نزنید.

بلافاصله بعد از غذا خوردن و نوشیدن مسواک نزنید، مخصوصا اگر غذا اسیدی باشد. خوردنی های اسیدی مثل مرکبات، نوشیدنی های ورزشی، گوجه، نوشابه (چه رژیمی و چه غیر رژیمی) مینای دندان را مثل ماسه خیس نرم می کند. دکتر هووارد گمبل رئیس سابق دانشکده دندانپزشکی می گوید:

مسواک زدن در این مرحله اثرات اسیدها روی مینای دندان را سرعت می بخشد و لایه های زیرین را می فرساید. گمبل توصیه می کند که قبل از مسواک زدن ۳۰ تا ۶۰ دقیقه صبر کنید و بعد مسواک بزنید.

 

برای پوشیدن لباس سایز کوچک تر، وزنتان را افزایش دهید.

وزن ماهیچه محسوب می شود. اگر دو خانم وزنشان ۷۰ کیلوگرم باشد و فقط یکی از آن ها وزنه بزند، او شلوار کوچکتری نسبت به خانمی که وزنه نمی زند می پوشد. در حالی که خانمی با وزن ۷۰ کیلوگرم که وزنه می زند می تواند لباس هایی به سایز خانمی با وزن ۶۵ کیلوگرم که ورزش نمی کند بپوشد. دلیل: با این که وزن یک کیلو چربی با یک کیلو ماهیچه هم وزن هستند، اما ماهیچه ها جای کمتری نسبت به چربی می گیرند.

مارک ناتینگ مدیر تناسب اندام از ورزش و تناسب اندام SACO در ایالت ساکو می گوید: اگر چربی را کاهش دهید، ماهیچه های بزرگتر و اندامی کوچکتر خواهید داشت. اتفاق بد برای بسیاری از خانم ها زمانی است که چربی کم نکنید و ماهیچه را روی آن رشد دهید. ابتدا چربی ها را بسوزانید و سپس روی افزایش وزنتان کار کنید تا سایزتان را کاهش دهید.

 

برای کم خوردن بیشتر بخورید.

شاید با گرفتن یک بسته ۱۰۰ گرمی کلوچه و یا چوب شور به نظر بیاید که رژیم دارید، اما در مقایسه با یک غذای اساسی شما را گرسنه تر می کند. امی گودسن متخصص تغذیه Texas Health Ben Hogan Sports Medicine می گوید: خوردن مقدار کمی کربوهیدرات قند خون شما را افزایش می دهد و باعث می شود که کربوهیدرات بیشتری بخواهید. گودسن توصیه می کند یک نوع پروتئین مثل کره بادام زمینی، پنیر رشته ای، یا سیب را انتخاب کنید. او معتقد است اگرچه آن ها کالری بیشتری دارند، اما نیاز پروتئین و چربی شما را سریع تر تامین می کنند و مدت طولانی تری سیر نگه می دارند و شما در مجموع کمتر می خورید.

 

زمانی که خسته هستید نوشیدنی های انرژی زا نخورید.

گودمن می گوید: نوشیدنی های انرژی زا پنج برابر قهوه کافئین دارند، اما انرژی که تولید می کنند زودگذر است و با اثرات سوء ناخوشایندی مثل عصبانیت، کج خلقی و طپش سریع قلب همراه هستند. به علاوه نوشیدنی های انرژی زا حاوی مقدار زیادی تائورین (محرک سیستم عصبی مرکزی) هستند و در هر قوطی بیش از ۵۰ گرم شکر یافت می شود (یعنی ۱۳ قاشق چایخوری). خوراکی های شیرین به طور موقت قند خون را افزایش می دهند و در نتیجه شما را گیج و تنبل می کنند. این موضوع باعث می شود که به دنبال انرژی زای بعدی بگردید.

 

زمانی که نفخ کرده اید، آب بنوشید.

زمانی که نفخ کرده اید، به نظر می آید که نوشیدن آب فقط اوضاع را بدتر کند، اما نوشیدن آب بیشتر بهتان کمک خواهد کرد. جیمز لی متخصص بیماری های روده و معده بیمارستان اس تی جوزف در پرتقال می گوید: مثلا زمانی که رژیم پر فیبر دارید، بدن شما برای کارکرد بهتر به آب نیاز دارد. آب با محلول آب ترکیب می شود و آن را به ماده ژله مانندی تبدیل می کند. این کار روی حرکت روده تاثیر می گذارد و علائم نفخ را کاهش می دهد. همچنین نوشیدن آب بیشتر نفخ حاصل از کم آبی بدن را کم می کند. زمانی که دچار کم آبی می شوید، بدن شما به سراغ آب های موجود در بدن می رود که باعث می شود نفخ کنید.

 

نوشابه های رژیمی را حذف کنید تا وزنتان کاهش یابد.

همه نوشابه ها و حتی نوع رژیمی آن را باید حذف کنید. تحقیق جان هاپکینز از آموزشگاه بلومبرگ نشان می دهد که انسان های چاق و دارای اضافه وزن که نوشابه های رژیمی می نوشند در مقایسه با کسانی که نوشابه های رژیمی نمی نوشند غذای بیشتری می خورند. به علاوه تحقیق ۱۰ ساله ی دانشگاهی در تگزاس کشف کرد کسانی که نوشابه های رژیمی می نوشند، چربی دور کمرشان ۷۰ درصد افزایش بیشتری نسبت به کسانی که نوشابه های رژیمی نمی نوشند داشته است. علاوه بر این، بسیاری از مردم فکر می کنند که چربی کم و شکر کم یعنی کالری کم تر اما همیشه درست نیست. گودمن معتقد است: برای نمونه زمانی که تولیدکنندگان چیزی را حذف می کنند و در پایان کار نتیجه آزمایشان خوب از کار در می آید، چیزی شبیه به شکر به آن محصول اضافه می کنند.

 

نوشیدنی داغ بنوشید تا خنک شوید.

در یک صبح شرجی تابستانی قهوه سرد شما را زودتر خنک می کند یا قهوه داغ؟ دو تحقیق اخیر نشان می دهند که قهوه داغ و در دیگر فرهنگ ها نوشیدن چای داغ در هوای داغ در جایی مثل هند معمول است. وقتی که نوشیدنی داغ می نوشید، بدن شما تغییر دما را احساس می کند و تعریقتان را افزایش می دهد. سپس همان طور که عروق از روی پوست بخار می شود، شما به طور طبیعی خنک می شوید.

 

زمانی که خسته هستید، ورزش کنید.

بعد از یک روز طولانی خسته کننده، احتمالا ورزش آخرین کاری است که بخواهید انجام دهید، اما عرق کردن در واقع به شما انرژی می دهد. خستگی در طول بی حالی و افسردگی بعد از فقط ۳۰ دقیقه فصل ورزش با شدت ملایم بهبود می یابد. بر اساس یک تحقیق منتشر شده در مجله Medicine and Science in Sports and Exercise آمده است که هر کاری که ما انجام می دهیم اکسیژن مصرف می کنیم. پس ورزش کمک می کند بهتر کار کنیم و به راحتی خسته نشویم. ناتینگ می گوید: همچنین از نظر مغزی عملکرد بهتری خواهید داشت.

 

نوشته هایتان را با دست بنویسید تا قدرت مغزتان را تقویت کنید.

بر اساس تحقیقی از دانشگاه هند: نوشته های تایپی مانع نوشتن سریع موضوع با دست می شوند، اما اگر آن ها را با دست بنویسید، احتمالا آن را بهتر به یاد می آورید. دکتر توفیق می گوید: یادگیری چیزی یعنی شما بتوانید آن را پردازش کنید و زمانی که به دست نکته برداری می کنید، با پردازش بیشتر اطلاعات بیشتری یاد می گیرید. وی معتقد است: زمانی که به یک سخنرانی گوش می دهید، شروع به فرایند یادگیری می کنید. به علاوه وقتی که به صفحه ای که دارید می نویسید نگاه می کنید، در واقع موضوع را دوباره بررسی می کنید و اطلاعاتی را که تازه پردازش کرده اید تقویت می کنید.

 

برای بهبود بخشیدن به روابط زمان کمتری را با هم بگذرانید.

وقتی به سرعت از یک رویداد اجتماعی به سراغ بعدی می روید و بین آن ها فاصله نمی گذارید، در واقع دارید کیفیت روابطتان را قربانی می کنید. وقت گذراندن با خودتان این امکان را به شما می دهد که بدون رفتار بدون تفکر، افکارتان را پردازش کنید، در نتیجه خودتان را بهتر می شناسید. دکتر الیزابت لامباردو، نویسنده کتاب بهتر از عالی: ۷ روش برای شکست دادن نقد درونی و ایجاد زندگی که دوست دارید. می گوید: زمان های تنهایی شما را قادر می سازد که بیشتر برای خودتان در دسترس باشید و می توانید بهتر ببخشید و دریافت کنید. وی همچنین می گوید: با خود بودن استرس و نگرانی را کاهش می دهد که برای مشارکت در روابط مفید است. او توصیه می کند: بیندیشید، پیاده روی کنید، به کافه بروید و مردم را نگاه کنید یا حتی کمد لباستان را تمیز نمایید.

 

صابون های ضد باکتری را حذف کنید تا از بیماری جلوگیری نمایید.

خرید صابونی که روی آن ضدباکتری ذکر شده است، لزوما خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش نمی دهد و باعث جلوگیری از انتقال آن به دیگران نمی شود. در واقع هیچ مدرکی دال بر این که صابون های ضد باکتری موثرتر از صابون های معمولی هستند وجود ندارد. دیگر آن که، بر اساس بیانیه FDA2013 در طولانی مدت مشخص شده است که برخی از محتویات درون این محصولات مثل تریکلوسان ممکن است خطرهایی مثل ایجاد باکتری ها و یا اثرات هورمونی برای سلامتی انسان ایجاد کند. تحقیقات بیشتر در زمینه تریکلوسان ها مورد نیاز است، و در حال حاضر FDA از تولیدکنندگان خواسته است ثابت کنند که استفاده طولانی مدت از این محصول ایمن است. ایالت مینسودا محصولاتی که حاوی تریکلیسون هستند را ممنوع کرده است.

منبع لیندا ملون از مجله سلامت
ممکن است به این نوشته ها نیز علاقه داشته باشید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.