گروه آموزشی رشد فردی

۱۰ نکته اساسی بازاریابی برای همه

این ۱۰ نکته ی آسان را برای یک جهش اساسی در بازاریابی تان دنبال کنید…

334

برای موفقیت در برنامه بازاریابی تان این ۱۰ نکته اساسی بازاریابی را به خاطر بسپارید:

 

۱-مشتریانتان را بشناسید

شناخت مشتریانتان، مهم ترین مرحله فرایند بازاریابی است. هر قدر اطلاعات و دانشتان دقیق تر باشد، در فروش موفق تر خواهید بود. از تمامی اطلاعات دم دستتان برای شناخت رفتار مشتری، آمار، و نیازهای وی استفاده کنید. این اطلاعات به شما در تصمیم های مهم کسب و کارتان و نوشتن طرح بازاریابی کمک می کند.

 

۲-فضای بازاریابی را با دقت زیر نظر داشته باشید

شناخت مشتری بسیار ضروری است، اما ممکن است موقعیت های کسب و کاری جدیدی در نتیجه ی شرایط جهانی به وجود آید. به عنوان مثال، در بحران اخیر، برندهایی مثل فروشگاه های مواد غذایی ارزان پیشرفت زیادی کردند، چرا که مردم میزان خرج خود را پایین آوردند. تکنولوژی های جدید ممکن است تولید محصولات جدیدی را ممکن کنند و قوانین جدید ممکن است رفتار مشتری را تغییر دهند. مطمئن شوید که به صورت مستمر فضا را برای یافتن موقعیت ها و (تهدیدهای) جدید در نظر داشته باشید.

 

۳-کالا یا خدمتتان را برای مشتری طراحی کنید

وقتی طرح بازاریابی تان ایجاد شد، باید مطمئن شوید که کالا یا خدمتتان برای مشتری طراحی شده است (از بسته بندی گرفته تا نحوه ی معرفی). کارآفرینان اغلب این اشتباه را مرتکب می شوند و به جای اینکه محصول یا خدمت را طوری که مشتری می خواهد طراحی کنند، آن را آنگونه که خودشان می خواهند می سازند.

 

۴-در کار شفاف و کارآمد باشید

فرایند پیش بری کسب و کارتان به اهمیت خود محصول است. مطمئن شوید که تحویل آن سریع و بازگشتی ها با احترام انجام شوند و کارمندانتان با لبخند و یک قهوه داغ از مشتری ها پذیرایی کنند. از وظایف خود در قبال مشتری فراتر روید و مشتری را سورپرایز و شاد کنید. دهان به دهان گشتن ابزار فروش بسیار قدرت مندی است و را ایجادش همین شاد کردن مشتریست.

 

۵-طراحی تبلیغ و روابطه با مشتری

امروزه تنها قرار دادن تعدادی تبلیغ در مکان های مختلف دیگر کافی نیست. مشتری ها هر روزه با هزاران پیام تبلیغاتی مواجه می شوند و کم کم کمتر به آن ها توجه می کنند. باید کاری خاص انجام دهید تا از بین جمعیت برجسته شوید، بنابراین مطمئن شوید که پیامتان واضح است و دقیقا مناسب حال کسانی است که می خواهید به آن ها بفروشید. هم از دلایل منطقی و هم احساسی برای نشان دادن آنچه که می خواهید بفروشید و هم چرایی این که مشتریان باید محصول شما را بخرند استفاده کنید.

 

۶-روی کارمندان خود سرمایه گذاری کنید

کارمندانتان، ارزشمندترین ابزار شما هستند، مواظبشان باشید و آموزش هایی که برای انجام دادن بهتر کارشان نیاز دارند، به آن ها بدهید. از مسئول پذیرش گرفته تا مسئول فروش، مطمئن شوید که آن ها انگیزه کافی دارند، ابزارهایی که مورد نیازشان است، دارند و نقششان را در درون طرح کسب و کار می دانند. اگر همه با هم کار کنند، کسب و کارتان خودش پیش می رود.

 

۷-مطمئن شوید که نمای فروشگاهتان بدون عیب باشد

نوشته های مرتبط

ارائه ی خوب ابزار تاثیری بسیار بزرگی است، باعث ایجاد اعتماد می شود، به کارکنان انگیزه می دهد و مشتری ها در تصمیمشان احساس راحتی بیشتری می کنند. اگر جلوی مغازتان کثیف باشد، به نظرتان چه پیامی درباره ی انبار و سیستم بایگانی تان به مشتری خواهد داد؟ حتی اگر اوضاع در پشت صحنه به هم ریخته است، هیچ گاه استانداردهای آنچه روبه روی مشتری قرار دارد را کم نکنید.

 

۸-استراتژی قیمت گذاری داشته باشید

برای قیمت گذاری، تنها قیمت محصول به اضافه مقداری اضافه تر در نظر نگیرید. قیمت گذاری ابزاری قدرت مند برای رسیدن به اهدافتان است، تصمیم بگیرید که می خواهید به چه هدفی برسید و با تعیین سطح قیمتتان چه پیامی را می خواهید برسانید. قیمت های بالا بدین معنی است که کمتر خواهید فروخت، اما این طور به نظر خواهد رسید که محصولی با کیفیت عالی را ارائه می دهید. قیمت های پایین تر به شما اجازه می دهد که وارد یک بازار خاص شوید و یا بازار خاصی را در دست بگیرید، اگر چه قیمت پایین به معنی سود کمتر در کوتاه مدت است. مطمئن شوید که قیمت گذاری بخشی استراتژی بزرگ ترتان است، و این مسئله را در طرح بازاریابی تان بگنجانید.

 

۹-به شکایت ها خوب پاسخ دهید

هر شکایت موقعیتی است تا یک مشتری ناراضی را برگردانید، سریع و مثبت پاسخ دهید. به یاد داشته باشید که برندتان به آسانی ضربه خواهد خورد، و مطمئنا نمی خواهید که مردم درباره ی کسب و کارتان داستان های ناخوشایند تعریف کنند. هر شکایتی که به خوبی رفع شود، می تواند یک مشتری وفادار را در پی داشته باشد، اعتماد مشتری به شما افزایش می یابد و ترغیب می شود که باز هم از شما خرید کند، چون اگر اتفاقی بیفتد، می داند که مشکل به سرعت حل می شود.

 

۱۰-برای کسب و کارتان طرح بازاریابی بنویسید

استراتژی خود را در قالب یک طرح بازاریابی نوشته شده بیان کنید، این کار باعث می شود که اعضای کسب و کارتان بدانند شرکت در چه جهتی حرکت می کند. طرح بازاریابی نوشته ای کامل و همراه با تحقیقات زیاد است که تمامی جنبه های لازم رساندن محصول به مشتری را پوشش می دهد، که موارد ذکر شده در بالا نیز جزو آن ها می باشد. زمانی که می خواهید طرح بازاریابی خود را ایجاد کنید، از خودتان این سوالات را بپرسید.

 

-هم اکنون کجا هستیم؟

-می خواهیم کجا باشیم؟

-چه موقعیت هایی در فضای کسب و کار وجود دارد؟

-چگونه با آنجا خواهیم رسید؟

-چه کسی این کار را انجام خواهد داد؟

-هر کسی چه کاری باید انجام دهد؟

-از کجا باید بدانیم به آنجایی که می خواستیم رسیده ایم؟

منبع Marketing Made Simple
از طريق علی اکبر مجیدی
ممکن است به این نوشته ها نیز علاقه داشته باشید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.